İletişim Hattı +90 (374) 311 67 11
Haberler

Geredetso BAKAB Coğrafi Ürünler Çalıştayında

  • 18.11.2019
  • alibalaban

 Batı Karadeniz Kalkınma Birliği (BAKAB) ve Geleneksel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Derneği (GÜCİSDER) tarafından Safranbolu'da düzenlenen Coğrafı İşaretler Çalıştayına Geredetso Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız sayın Hüseyin Yüksel ve Genel sekreter Şerafettin Dağyıldızı katıldı.Çalıştayda yöresel ürünlerimiz hakkında bilgiler aktarırken işleyen süreç hakkında sıkıntıları dile getirdik. çalıştayda açılış konuşmasını Önceki dönem Sanayi Bakanımız şimdi Düzce Belediye Başkanı, BAKAB başkanı sayın Dr.Faruk Özlü yaptı. Batı Karadeniz Kalkınma Birliği'nin bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmayı kendine hedef olarak seçtiğini söyledi. Bu hedefe ulaşmak için öncelikle bölgedeki belediyelerin tam bir işbirliği ve motivasyonla hareket etmesi gerektiğini ifade eden Özlü, 'Batı Karadeniz Kalkınma Birliği'nin bu motivasyona fazlasıyla sahip olduğunu biliyorum. Çünkü bizler belediyecilik faaliyetlerinin sadece rutin işlerle sınırlı olmadığı konusunda hemfikiriz. Belediyeler, sahip oldukları etki alanlarının çok ötesine çıkmalı, büyük düşünmeli ve şehirlerin, ilçelerin ekonomik kalkınmasında öncü rol oynamalıdır. Belediyeler, şehirlerin lokomotifi olma misyonuna sonuna kadar sahip çıkmalıdır' dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yaptığı dönemde bağlı kuruluş olan Türk Patent ve Marka Kurumuyla birlikte bu konuya büyük önem verdiklerini, 10 Ocak 2017'de yürürlüğe giren kanunla coğrafi işaretler konusunu yasal bir zemine kavuşturduklarını hatırlatan Özlü, şunları kaydetti:
'Türk Patent ve Marka Kurumu içinde Coğrafi İşaretler Daire Başkanlığını kurduk. Sınai Mülkiyet Kanunumuzla coğrafi işaretler alanında büyük bir atılım gerçekleştirdik. Böylece bu kanunun getirdiği yeniliklerle büyük kazanımlar elde etmiş olduk. Yaptığımız düzenlemelerle 6 ay olan ilan süresini 3 aya indirerek tescil sürecini kısalttık. İlanlarda ulusal ve yerel gazete zorunluluğunu kaldırdık, böylece ilan masraflarını sıfırladık. Ayrıca, Geleneksel Ürün Adı Koruması Mevzuatı ile birçok geleneksel ürünümüzü koruma altına aldık. Bugün ülkemizde yaklaşık 450 adet coğrafi işaretli ürün sayısına ulaştık. Ama bu rakamın ülkemizin potansiyelini yansıtmadığını, en az 2 bin ürünün daha tescil edilebilir nitelikte olduğunu biliyoruz. Türkiyemizin her şehrinin kendine özgü sayısız ürünü var. Bizler, bu ürünlerin, bu değerlerin peşinde olmaya, bu ürünlerin değerlerini artırmaya devam edeceğiz. Ülkemize ve bölgemize kimlik veren, şehirlerimizle bütünleşen ve onlara ayrıcalık sunan her ürünü ekonomimize, kültürümüze ve dünyaya kazandırmak için elimizden geleni yapacağız. Bu ürünleri bir an evvel tescil edebilmek için ciddi çalışmalara imza atacağız.'
Tüm illerde coğrafi işaret konusunda ciddi bir bilinç ve farkındalık oluşturulması gerektiğini vurgulayan Özlü, 'Ancak her vatandaşımızın ve yerel yöneticilerimizin de bu hassas konuya sahip çıkmalarını istiyoruz. Çünkü coğrafi işaretler gibi önemli bir açılımı, toplumsal ve yerel işbirliği kanallarını sonuna kadar açık tutarak hedefine ulaştırabiliriz. Coğrafi işaretlerin önemini bilen idareciler olarak, BAKAB'ın ilk encümen toplantısında 'Safranbolu safranının Avrupa Birliği nezdinde tescili için destek kararı' almıştık. Safranbolu'nun sahip olduğu bu büyük değerin sadece ülke içinde değil, yurt dışında da tescil edilmesini, tanınmasını ve itibar görmesini istiyoruz. Safran bitkisinin kıymetini daha da artırmayı ve böylelikle üreticilerimize daha fazla destek olmayı amaçlıyoruz. Bugün Avrupa Birliği nezdinde tescilli 3 ürünümüz bulunuyor. Bunlar; Malatya kayısısı, Antep baklavası ve Aydın inciri. Ayrıca 35 ürünümüz daha AB tescili almak için girişimlerine devam ediyor. İnşallah Safranbolu'nun safranı da bu önemli ve prestijli listede yerini alacak' diye konuştu.Çalıştayın I. Oturumunda; Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe ve Tarım ve Orman Bakanlığı Stratejik Pazarlama Dairesi Başkan Vekili Neşe Altıntaş “Dünya’da ve Türkiye’de Coğrafi İşaretler”, Geleneksel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Derneği (GÜCİSDER) Başkanı Huriye Kayabaşı Özener “ Coğrafi İşaretli Ürünlerin Dünya Pazarındaki Avantajları ve AB komisyonu Başvuruları ”, BM Tarım ve Gıda Örgütü Uzmanı Yasemen Karataş ise “Dünya’da Kırsal Kalkınmada Coğrafi İşaretlerin Gücü: FAO’nun Yaklaşımı” konulu birer sunum yaptı.

Ataşeler coğrafi işaretli ürünleri tanıtacak
İlk oturumda konuşan Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Bakanı Hakan Kızıltepe, yurtdışı tescilin önemli bir konu olduğunu belirtti. Şu ana kadar kabul edilen üç tescil olduğunu ve devam eden 15 başvurunun olduğunu belirten Kızıltepe, “Şu anda gerçekleştirdiğimizi işbirliği çalışmalarıyla birlikte 35 coğrafi işaretin karşılıklı olarak hızlı tescili için çalışmalar yürütüyoruz. Mart, Nisan gibi yeni başvurularımızın Avrupa Birliği’ne teslimini yapacağız. Başvuruların doğrudan hazırlanmasında aktif rol alıyoruz. Başvuru sahiplerimizle birlikte çalışıp, Avrupa Birliği uzmanlarıyla birlikte gerçekleştiriyoruz. Yakında Kültür ve Turizm Bakanlığıyla gerçekleştireceğimiz bir protokol var. Bu protokolde bütün ülkelerde yer alan elçiliklerimizdeki kültür ataşelerimiz, coğrafi işaretlerle ilgili görev yaptıkları ülkelerde tanıtımını yapacak, fuarlara aktif katılım sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Çalıştay öğleden sonra ise, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un yönettiği II. Oturum ile devam etti. Bu oturumda, Prof. Dr. Gülçubuk “Türkiye’de Coğrafi İşaretlerin Geleceği”

FİSKOBİRLİK Genel Müdür Yardımcısı Salih Öğütken “Coğrafi İşaretlerde Denetim: İyi Uygulama Örneği Giresun Tombul Fındık”, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Can “Coğrafi İşaretlerde Hak ve Sorumluluklar” Karabük Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nuray Türker ise “Gastroturizmde Batı Karadeniz Mutfağının Potansiyel” konulu birer sunum yaptı.

GÜCİSDER Başkanı Huriye Kayabaşı Özener’in başkanlığındaki “Coğrafi İşaretlerde İşbirliği; Hatay örneği” başlıklı III. Oturumda ise ; Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Hayri Yağız “Antakya Ticaret Odası Yaklaşımı”, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Uzmanı Hayri Yılmaz “DOĞAKA’nın Yaklaşımı”, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Kemal Avşar “ Coğrafi İşaretlerde üniversite-Kalkınma Ajansları İşbirliği” ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Kadriye Şahin “Mustafa Kemal Üniversitenin Yaklaşımı” konulu birer sunun gerçekleştirdi.

  • Geredetso BAKAB Coğrafi Ürünler Çalıştayında