Haberler


06
Başbakanımız sayın Binali Yıldırım,bakanlar,TOBB başkanı sayın M.Rifat Hisarcıklıoğu nun katıldığı 9.Ticaret ve Sanayi Şurasında Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka Bolu sözcüsü olarak haziruna hitap etti.Her yıl düzenlenen şuralarda oda ve borsalarca belirlenen 5 sorun-istek Başbakanın ve bakanların olduğu toplantıda dile getiriliyor.Gerede Ticaret ve sanayi odası  olarak istekler
 
1- Gerede'nin Kuzeyinde 1600-1900 metre yükseklikte Arkut dağında 5 km uzunluğunda ve 1 km uzunluğunda FIS (Uluslararası Kayak Federasyonu) tarafından homogolasyonu yapılmış 2 adet kayaklı koşu pisti mevcuttur. Uluslararası Karayoluna en yakın (Gerede Şehir Merkezi 5 KM)FİS dalında tescilli Gerede Arkut Kayak Merkezi yeni Turizm Master planı hazırlanarak Mevcut arzın arttırılması, kış sporlarının çeşitlendirilmesi kayak pisti geliştirilerek sayısının arttırılması Şehir Merkezinden kayak merkezine teleferik projesi hazırlanması, Yaz aylarında ise ilgili alanlarda bulunan futbol sahaları arttırılarak kamp yapan spor kulüplerinin kendi tesislerinde bölgeye yatırım yapması sağlanmalıdır.
 
2- Bolu’nun Komşu illeri Düzce 4. Karabük ve Zonguldak 3. Derece iller arasında bulunması ilimiz ve ilçelerine haksız rekabet oluşturmakta ve yatırımcının Bolu'ya yatırım yapmasının kaçışına sebep olmaktadır. Bolu komşu illeri ile aynı kulvarda değerlendirilmelidir
 
3-Gerede Kuzeydeki dağlık alanın 1600-1900 metre yüksekliklerinde, Güneydeki dağlık alanın 1700-2200 metre yüksekliklerinde düz şeritler halinde Gerede yaylaları ile Başkente 1 saat mesafede kırmızı et üretiminde avantajlara sahiptir. Bölgemiz Hayvancılık Organize sanayi Bölgesi kurulması konusunda desteklenmelidir.Mera Kanunu yeniden ele alınarak, Mera Vasfında ama ;meskun mahal içinde kalmış bölgeler Mera vasfından çıkarılarak ekonomiye kazandırılmalıdır.
 
4- Batı Bölgesinde yıl ortalama sıcaklık değerleri Gündüz 18 derece Gece 7,8 derece olan Gerede Sektörel Teşviklerle Gıda üretim Sektörü ve Soğuk hava depoları kurulması konusunda desteklenerek bölgenin avantajlarından yaralanmalıdır.
 
5- Ankara İçerisinde iken çevre illere taşınması düşünülen Askeri Birliklerden uygun olan bir birliğin Jeopolitik konumu ile Başkentin hemen yanında ve coğrafi yapısı ile artıları olan Gerede Bölgesine taşınması desteklenmelidir.
 
Başlıklarını içerirken kürsüde  Bolu adına konuşma yapan başkan Ersin Kaşka İlimiz ve ilçelerinin 2023 hedeflerine ulaşması ve muasır medeniyetler seviyesine geçmesi açısından var gücümüzle çalışıyoruz.
 
Turizm konusunda hedeflerimiz olduğu gibi sanayi şehri olma konusunda da hızla ilerliyoruz..  Hedeflerimize daha hızlı ulaşmak için; Stratejik konuma sahip ilimizde karayolu dışında ulaşım şekli mevcut değildir. Bolu’nun yatırım ortamı ve rekabet gücünü artırabilmek adına, karayoluna alternatif ulaşım kanallarının hayata geçirilmesi açısından  bölgede aktif olan Karabük / İsmetpaşa demiryolu hattının Gerede-Bolu–Düzce üzerinden Sakarya/Arifiye demiryolu hattına bağlanması hayati önem arz etmektedir. Ayrıca Ulaştırma Bakanlığımız tarafından araştırma ve incelemeleri yapılan havayolu ile ilgili çalışmalarında en kısa sürede hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Sayın Başbakanım, 
Değerli hazirun
 
•İkinci olarak 22 Ağustos 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanarak ilan edilen Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin planlama çalışmalarının Bakanlığımız tarafından en kısa sürede tamamlanması, bölgenin yatırımcılar için hazır hale getirilmesi en büyük dileğimizdir. Gerede ilçemizde Beşiktaş JK Spor Kulübünün de yatırım kararı aldığı Gerede Arkut dağı ve kayak merkezinin de gerekli master planlarının yapılarak aynı gelişim bölgesi projesine dahil edilmesini talep ediyoruz.
 
Değerli hazirun;
Son olarak yatırım teşvikleri konusunda gerekli desteği göremeyen ilimiz ve ilçeleri  ikinci bölge teşviklerden yararlanmaktadır. Bolu’nun Komşu illerinin  3. ve 4. Bölge teşviklerinden yararlanması ilimiz ve ilçelerine haksız rekabet oluşturmakta, yatırımcının Bolu ve ilçelerine  yatırım yapmasının kaçışına sebep olmaktadır. Bolu komşu illerle aynı kulvarda değerlendirilmelidir. İlçelerimizi gelişme ve kalkınma yarışına katamadıkça top yekün kalkınmadan söz edemeyiz.  Bu nedenle ilçelere pozitif ayrımcılık yapılarak teşvik sisteminin değiştirilmesini istiyoruz.
Çok güçlü bir tarım potansiyelimiz ve vizyonumuz olduğu halde Tarım ve  Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hibe desteklerinden istifade edemiyoruz. Acilen geçmişte çıkarılarak katkı gördüğümüz can suyu kredilerinin yenilenmesini talep ediyoruz. 
 
Sizler her zaman iş dünyasının önünü açtınız. Taleplerimize kulak verdiniz. Bizler Bolu iş dünyası olarak rakiplerimizle eşit şartlarda rekabet edebileceğimiz ortam ve koşullarda desteklerinizin artarak devam edeceğine yürekten inanıyoruz.
sözlerime son verirken;
 
15 Temmuz şehitlerimize Allah’tan rahmet Gazilerimize acil şifalar diler. Yüce   rabbim bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın der saygılar sunarım diyerek sözlerini sonlardırdı.
 
Okunma Sayısı: 521
resim
GEREDE TİCARET ve SANAYİ ODASI
Demirciler Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Yenicami İş Merkezi Kat:2
GEREDE-BOLU / TÜRKİYE
Telefon : +90 (374) 311 67 11
Faks : +90 (374) 311 72 18
E-Posta : geredetso@tobb.org.tr / geredetso@hotmail.com
 
 
Kardeş Oda
© 2017 Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Sitede bulunan tüm materyallerin izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.